קרנות נדל"ן

נדל”ן היא קטגוריה נפרדת בזירת ההשקעות האלטרנטיביות הכוללת נדל”ן ותשתיות. קטגוריה זו מושכת משקיעים רבים בשל רמת הסיכון הנגזרת מנכס הבסיס – לדוגמא מקבץ דירות להשכרה – ומכיוון שמשקיעים רבים מחזיקים בידע מוקדם במימון בתחום הנדל”ן אשר גורם להם להרגיש בנוח לבצע השקעות מסוג זה. ישנן דרכים רבות שמשקיעים יכולים להשקיע בתחום הנדל”ן. האפשרויות כוללות בעלות ישירה על נדל”ן או בעלות באמצעות שותפות. אפשרות נוספת היא באמצעות מכשירים נסחרים בבורסה כגון:קרנות REIT, קרנות נאמנות ותעודות סל. השקעה באמצעות קרנות הון פרטיות בתחום הנדל”ן היא דרך טובה למשקיעים מתוחכמים להיכנס לשוק הנדל”ן. Ifunds מביאה לישראל את מיטב מנהלי הנדל”ן הפרטיים.

מהם היתרונות להשקיע בקרנות נדל”ן פרטיות לעומת השקעה בקרנות נאמנות, ריט או תעודות סל? היתרון הגדול של קרנות נדל”ן פרטיות הוא הגמישות שיש להנהלה בקבלת החלטות השקעה. תהליך קבלת ההחלטות במכשירים הנסחרים מושפע מהצורך לתמוך במחירי מניות לטווח קצר. שנית, מכשירים נסחרים נמצאים תחת סמכותם של גורמי פיקוח רבים אשר מחייבים את המנהלים לציית לתקנות רבות ולפעול לפי תקנות אלו אשר מגבילות את מרחב התמרון של המנהלים. קרנות נדל”ן פרטיות לעומת זאת יכולות לחשוב לטווח ארוך, לנצל הזדמנויות, להשתמש במימון מתקדם ולקבל החלטות מהירות. תכונות אלה של קרנות נדל”ן פרטיות משתקפות בסופו של דבר בביצועים הכספים של הקרנות לעומת הביצועים של הכלים הנסחרים בבורסה. החיסרון של קרנות נדל”ן פרטיות מול מכשירים נסחרים הוא חוסר הנזילות של השקעה בקרנות הון פרטיות.

construction

קרנות נדל”ן פרטיות בנויות באופן דומה לקרנות הון פרטיות. בדרך כלל קרנות נדל”ן מוקמות כקרנות סגורות המגייסות הון מוגדר מראש הפועלות למשך 5-7 שנים. בסיום תקופת החיים של הקרן, הקרן מוכרת את הנכסים ומחלקת את המזומנים בין המשקיעים של הקרן. ביצועי הקרן מתפרסמים מדי רבעון אך רק בפירוק נקבעת התשואה – IRR  – הסופית. משקיעים בקרנות מסוג זה “ינעלו” את השקעתם לכל מחזור החיים של הקרן. יחד עם זאת ישנם גם קרנות נדל”ן פרטיות המציעות חלוקת הכנסות תקופתית. חלק מקרנות הנדל”ן פועלות כקרנות פתוחות ומאפשרות למשקיעים להשקיע בקרן בכל עת וכן הם מאפשרים למשקיעים לפדות את ההשקעה שלהם.  

אסטרטגיות השקעה של קרנות נדל”ן פרטיות כוללות:

  • Core – מתייחס בדרך כלל לנכסים באיכות גבוהה לדוגמא ערים מרכזיות בארה”ב ומיקום פרימיום של הנכס בערים עצמם.  
  • Core Plus – רמת סיכון אחת מעל קטגוריית Core. השקעות אלו עשויות לכלול נכסים הנמצאים בשווקים משניים או באזורים פחות מרכזיים בשווקים ראשוניים.
  • Value Add -קרנות בתחום זה ירכשו נכסים בהם הקרן יכולה להוסיף ערך לנכסים בתחום המומחיות של הקרן. המומחיות יכולה לכלול, שיפור עלויות המימון של הנכסים, שיפור הנכס עצמווהעלאת דמי השכירות ואפילו שיפור רמת הניהול של הנכס. 
  • Opportunity – השקעות בקטורגיה זו הם השקעות ברמת סיכון / תשואה גבוהים יותר. מנהלי הקרן יחפשו להשקיע בנכסים שניתן למצב אותם מחדש ו /או להשקיע בפיתוח מחדש של הבניינים. 
  • Development Funds – קרן פיתוח משמשת לרכישה והריסת נכס קיים או רכישת קרקע עבור בנייה של נכס חדש. 

המגמה בתחום קרנות הנדל”ן הפרטיות הם התמחות בתחום או בסקטור מסוים. אסטרטגיה של התמתחות בסקטור מסויים יכולה לכלול התמחות בתחוםמשרדים לשירותי רפואה, אחסון, אירוח, נכסים תעשייתיים, נכסים חקלאיים וכדומה. 

צור/י קשר

אם יש לכם שאלות, במידה ואתם רוצים ללמוד עוד על השקעות אלטרנטיביות, אם אתם רוצים להתחיל להשקיע. נשמח לשמוע מכם…