קרן השקעות אלטרנטיביות – מידע רלוונטי ל-2023

 

קרן השקעות אלטרנטיביות
קרן השקעות אלטרנטיביות

 

שוק ההון הוכיח לרבים מהמשקיעים כי תיקי השקעות דורשים הרבה יותר גיוון משהיה נהוג לחשוב בעבר. אפשר לומר כי מהותו של גיוון שכזה, אמור לא רק למצוא מניות גמישות יחסית במקרים של מכירה מהירה בשעות משבר, אלא לנוע גם דרך מגוון השקעות פיננסיות אשר יוכלו להעניק תשתית בטחון לתיק ההשקעות.

קרן השקעות אלטרנטיביות מעניקה בעשורים האחרונים מרכיב בטחון לניהול תיק ההשקעות, ולמרות שהיא עדיין מושפעת בצורה כזו או אחרת מהשווקים המסורתיים כמו שוק המניות והאג”חים, היא מצליחה בכל זאת להעניק יציבות יחסית גם בזמני משבר.
יחד עם זאת הבחירה בקרן אלטרנטיבית דורשת לא פעם הכרה, מחקר וידע מעמיק במכשירים הפיננסים המוצעים, גם בכדי להבטיח סבירות גובה לתשואה וגם בכדי לבחור השקעה יחסית בטוחה. במאמר זה ננסה לצייד אתכם בכלים כדי להבין טוב יותר לאיזה עולם אתם נכנסים.

מה היא קרן השקעה אלטרנטיבית?

יותר ויותר מנהלי תיקי השקעות יודעים כיום כי תמהיל מגוון של השקעות, הכוללות לא רק מניות, חוזים ומכשירים פיננסיים נוספים יהפכו את תיקי השקעות למוצלחים אלא גם שילוב של השקעות אלטרנטיביות. השקעות אלו בשונה למרבית ההשקעות אליהן הורגלנו, נחשבות להשעות עם טווחים מעט יותר ארוכים, אשר נעים בין 3 עד 10 שנים. עם זאת השקעות אלו נעות בין מגוון רחב של סקטורים וסוגים שונים של תעשייה, בין אם מדובר בפיתוחים טכנולוגיים ועד אל הלוואות לחברות שונות, השקעה במוצרי תוכן שונים כמו סדרות טלוויזיה ועד להשקעה בקרנות נדל”ן מסוגים שונים. 
אך השקעות אלו גם מנווטות אל מגוון יעדים שונים ולא רק לחברות נדל”ן כאלו ואחרות, אלא גם דרך חברות ממשלתיות המציעות השקעה בסוגים שונים של תשתיות כמו בנייה של שדות תעופה ועד לכבישים. עם זאת השקעות אלטרנטיביות אינן מושפעות משינויים מידיים בשוק ההון, אך לרוב הן מושפעות מהליכים מדינים ומקרו כלכליים שבחלק מהמקרים עלולים להשפיע בטווחי זמן שונים. 

מנגנוני הגנה וסיכונים

אחד מגורמי הסיכון הגדולים כאשר מדובר בקרנות השקעות אלטרנטיביות הוא ללא ספק יכולת ניהול נכונה של ההשקעה, כאשר השקעה זו ברובה יכולה להיחשב למוצלחת או למסוכנת בזכות כושר החיפוש והניתוח של מנהל הקרן. עם זאת כאשר מדובר בקרן השקעות אלטרנטיביות מדובר בהשקעות המגיעות עם מספר מנגנוני הגנה חשובים, הראשון שבהם הוא הגופים הרגולטוריים הקיימים בבחירה של השקעות אלו אשר אמורים לפקח ולהגן על המשקיעים. כמו כן לצד הגנת הרגולטורים, מנגנון נוסף הוא כמובן מינוי של מבקר חיצוני שאמור לשמור על האינטרסים של המשקיעים ולא להפך. 
כמו כן, כשמדברים על קרן השקעות אלטרנטיביות הסיכון זהה במקרים מסוימים, כך למשל סיכון שיטתי יחול גם על השקעות אלו במקרים של תנודות קיצוניות בשוק או במקרים של אירועים ביטחוניים או טלטלות בכלכלות מקומיות. בין אם מדובר במלחמה או שינוי בצביונה הכלכלי של המדינה, דבר אשר עלול להשפיע על שווי השקעה, יכולת המימוש שלה ועוד. 

מבנים משפטיים

חלק גדול מקרנות ההשקעות האלטרנטיביות דומות במבנה המשפטי שלהן, כאשר מנהל הקרן נקרא שותף כללי ושאר משקיעי הקרן נחשבים למשתתפים ”מוגבלים”. חלוקת התפקידים בין המשקיעים לבין השותף הכללי (GP) מאפשרת לשותף להקים שותפות רשומה שלרוב תהיה גם מאוגדת כחברה בעירבון מוגבל. כאשר השותף הכללי בעצם דואג לרכישת הנכסים, לניהול שוטף של כספי ההשקעות, דיווח למשקיעים על התפתחויות ועוד. מצב שכזה שם את השותף הכללי בעמדת כוח גדולה ומשופרת להשקעה נבונה, אך גם מאפשר התנהלות משפטית נוחה. עם זאת קרן השקעות אלטרנטיביות מוגדרות שונה בהיבטים משפטיים אחרים, בין אם בשל כללי רגולציה ועד למיקום נכסי הבסיס. 
לסיום, במידה וגם אתם מחפשים אחר השקעה ייעוץ והכוונה מתאימים בכדי למצוא השקעה אלטרנטיבית, מומלץ לעשות זאת בעזרת צוות המומחים של חברת iFunds המתמחים בהשקעות אלטרנטיביות מסוגים שונים .
לפרטים נוספים צרו קשר   

שאלות נפוצות

מה היא קרן השקעה אלטרנטיבית?

יותר ויותר מנהלי תיקי השקעות יודעים כיום כי תמהיל מגוון של השקעות, הכוללות לא רק מניות, חוזים ומכשירים פיננסיים נוספים יהפכו את תיקי השקעות למוצלחים אלא גם שילוב של השקעות אלטרנטיביות.

למי מיועדת הפלטפורמה של iFunds ?

פלטפורמת iFunds מיועדת ליועצים פיננסים, מנהלי השקעות, פמילי אופיס והלקוחות שלהם. הלקוחות שמשקיעים דרך המערכת חייבים להיות לקוחות כשירים. בכדי לברר אם הנכם לקוח כשיר אנה פנו ליועץ ההשקעות שלכם או אלינו במייל ו/או טלפון