השקעות אלטרנטיביות

תקופה של חוסר וודאות בשוק ההון יכולה להיות גם הזדמנות מעולה להיחשף אל שווקים אחרים, כמו השקעות אלטרנטיביות. השקעות אלה מציעות השקעה בסיכון נמוך ומגוון הרבה יותר מהשקעות מסורתיות. השקעות אלו, בשונה מהשקעות בבורסה או איגרות חוב, נמצאות בקורלציה נמוכה אל מול תנודות השוק והן הגיעו אל העולם בכדי להפוך את תיקי ההשקעות להרבה יותר מגוונות, גמישות וביכולת לבצע פיזור השקעות נכון וראוי יותר.
השקעות אלטרנטיביות הפכו בשנים האחרונות לפופולריות, לצד ביקוש גבוהה ותחרות גוברת שבזכותה ניתן גם לבצע השקעות בין סוגים שונים של השקעות כמו קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות ועוד. עד לא מזמן ההשקעות הללו היו פופולריים בעיקר עבור גופים מוסדיים, אך כיום גם הציבור הרחב יכול להנות משלל היתרונות שמציעה כל השקעה כזו כמו פיזור נכון, פוטנציאל תשואה גבוהה והשקעה יציבה לטווח הרחוק.

השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות

תוכן עניינים

השקעות אלטרנטיביות – להכיר את הטרנד

בחירה בהשקעות אלטרנטיביות דורשת בדומה לבחירה בהשקעות אחרות, מעט הכרה לא רק בתחום בו הקרן משקיעה, בסיכונים שעלולים להתעורר מהשקעות שכאלו או מאילוצים רגולטוריים, אלא מאפייני השקעה ומי הם מנהלי ההשקעה. הרי לכל חברה ישנם סוגים שונים של התמחויות.

ישנה חברת השקעות המתמחה בזיהוי של חברות עם מחיר שוק נמוך, אך עם עתיד מזהיר, וישנן חברות המתמחות במציאה של טרנדים טכנולוגיים חדשים, כגון אנרגיה ירוקה, בנייה ירוקה, קריפטו וכו’. 
מאידך בבחירה של השקעות אלטרנטיביות חשוב גם לשים לב לתנאי ההשקעה, כמובן שתנאים כמו מינימום השקעה יהיו לרוב בלתי ניתנים לשינוי ואינם דורשים חיזוי מקדים. אבל בכל מה שקשור לרווחים עתידיים, אחריות במקרה של הפסדים ועד לתקופה בה ההשקעה נחשבת ל”נעולה” יהיו לא פחות חשובים להכרה מצידם של המשקיעים. כמו כן בשביל להכיר באיזו בריכה אנחנו שוחים, מומלץ גם להכיר את השחיינים שיחלקו איתנו את זמן השהות שלנו במים. לכן פרמטר שמומלץ לוודא אילו משקיעים לוקחים חלק בהשקעה הנבחרת, בין אם אלו משקיעים בעלי ניסיון או השקעה יותר ”המונית”. 

 

עבור מי השקעות אלטרנטיביות יכולות להתאים?

השקעות אלטרנטיביות כמו שציינו יכולות לנוע בין לא מעט סוגים שונים של השקעות עליהן עוד נפרט בהמשך, אך בכל מה שקשור אל השקעות ומציאה של השקעות כאלו חשוב גם לדעת את המאפיינים המרכזיים שלהם. כך למשל משקיעים המחפשים לקצור פירות תוך זמן קצר, ככל הנראה לא יימצאו עצמם שייכים להשקעות אלטרנטיביות שכן זמן ההשקעה בהשקעות אלו נע בין שנתיים עד ארבע שנים ואף יותר מכך. עם זאת חלק מהשקעות אלטרנטיביות יסחרו בבורסה, משמע שהן יהיו ”פתוחות” בפני כלל הלקוחות באשר הם. מאידך כאשר יהיה מדובר בהשקעות כמו קרנות פרטיות או קרנות גידור, ידרשו המשקיעים לעמוד בתנאים שונים כמו שווי נכסים או מגבלה של מספר משקיעים בשנה.
צד נוסף של השקעות אלטרנטיביות הוא סכומי השקעה מינימליים, שכן השקעות אלו נוגעות בתחומים שונים ומגוונים כמו קרנות גידור או הלוואות עבור עסקים/מיזמים עתירי תקציב. על כן סכום ההשקעה המינימלי עלול להיות אחת הסיבות ממנה ”בורחים” לא מעט משקיעים, שכן סכומי השקעות אלו יכולים לנוע בין מאות אלפי עד כמה מיליוני שקלים להשקעה! עם זאת השקעות אלו כמו שציינו הינן השקעות לטווח הרחוק, הן מנוהלות בידי אנשי מקצוע מנוסים האמורים לעמוד ביעדים לא פשוטים למימוש אבל בהחלט אפשריים. 

 

יתרונות בהשקעות אלטרנטיביות

כמו כן הבחירה בהשקעות אלטרנטיביות כוללת בתוכה גם מספר גדול של יתרונות אשר מבדילים השקעות אלו מהשקעות ”מסורתיות”, אחד מהם ואולי גם נתון המבדיל השקעות אלו משאר ההשקעות הוא רמת תנודתיות נמוכה למדי. להבדיל מהשקעות ”קצרות” או השקעה במניות, התנהגות של השקעות אלטרנטיביות קצת אחרת ולא ניתן להיפטר מהן בצורה כל כך מהירה במחירים נמוכים במיוחד. כך שבמקרים בהם ממתנהלת פאניקה בשווקים מסוימים, השקעות אלטרנטיביות במרבית המקרים יוכלו לשמור על ערכן בצורה סבירה. 
יתרון זה מצטרף אל היכולת לפזר את הסיכונים בהשקעות אלו, זאת גם בשל העובדה כי השקעות אלטרנטיביות נעות סביב מגוון תחומים ובכך מאפשרת פיזור חכם ובעל אחוזי סיכון די נמוכים. כמו כן חלק גדול מהשקעות אלטרנטיביות הם גם בעלות סבירות די גבוה לתשואה מתגלמת, שכן בחלקן ניתן להנות לא רק מסבירות או תשואה גבוהה אלא גם מחלוקה של דיבידנדים כמו במקרים של השקעות בחברות הייטק או חברות ריט. 

אילו השקעות אלטרנטיביות קיימות בשוק?

השקעות פרטיות וממשלתיות

כאמור החיפוש אחר השקעות אלטרנטיביות עבור משקיעים ישראלים, הינו אחד החיפושים המתקדמים שיש כיום ולכן מומלץ לכל משקיע להכיר את האפיקים הקיימים כיום כאשר עוד ועוד השקעות אלטרנטיביות צולחות הליכים רגולטורים בישראל והופכים לחלק ממנעד ההשקעות למשקיעים המקומיים. אחת מאותן קרנות היא קרנות ריט, הנחשבות לפופולריות במיוחד ביבשת אירופה וארצות הברית. קרנות אלו רוכשות סוגים שונים של נדל”ן, בין אם חנויות, מלונות, משרדים או בתי מגורים ובישראל הן גם יוזמות בנייה ורוכשות קרקעות
השקעה בקרנות ריט נחשב להשקעה די מניפה עם אפשרות למינוף, נזילות די גבוה, דיבידנדים ועוד מספר יתרונות נפלאים. מלבד השקעה בנדל”ן קיימת עוד השקעה הנחשבת ללא פחות פופולרית בעולם ונעה בין יבשות רבות, והיא השקעה בתשתיות. השקעה זו מתחלקת למספר קטגוריות שונות כמו בניית שדות תעופה, מערכות שפכים, השקעה בפרויקטים של כבלים תת קרקעיים ועד לתחנות חשמל, הפקה של דלקים ועוד. השקעה שכזו נחשבת להשקעה בטוחה מאוד, שכן היא מושתת על פני התחייבות ממשלתית להשקעה בתשתיות כאשר חלק מהמדינות מעודדות השקעות אלו בעזרת מנעד רחב של הטבות. בנוסף לכך השקעה שכזו כמעט ולא תסבול מתנודות השווקים השונים ותעניק יציבות לאורך זמן והתחייבות ממשלתית. 

 

קרנות גידור וקרנות פרטיות

השקעה אלטרנטיבית נוספת ולא פחות מעניינת מכל אלו שכבר הזכרנו מעל, תהיה השקעה בקרנות גידור למיניהן. השקעה שכזו מתבצעת בתוך עולם שוק ההון אך בעלת יכולות מעט חריגות כשהיא יכולה לבצע סוגים שונים של השקעות כמעט וללא מגבלה. בין אם בהשקעה באג”ח קונצרני, חוזים עתידיים, פעילויות אביטראז’ ועד למכשירים פיננסיים אחרים. כל אלו הופכים את קרנות הגידור לבין השקעות האלטרנטיביות המובילות כיום, שכן חלק מהקרנות הישראליות הראו אחוזי תשואה ממוצעים של בין 12.5%-14%. 
עם זאת משקיעים אשר יוכלו לקחת חלק בהשקעה בקרנות אלו יצטרכו לעמוד באחד מתוך שלושה מבחנים, אשר ייגעו בשווי ההכנסה והיכולת הפיננסית שלו. על כן עמידה במבחן שכזה יחשיב את המשקיע כ-”כשיר” ויאפשר לו להנות מהשקעה. עם זאת משקיעים אשר אינם עומדים בקריטריונים יוכלו להצטרף, כאשר בכל שנה יוכלו להתווסף עד 35 משקיעים ”לא כשירים”. אך לצד קרנות גידור, קיימות גם קרנות להשקעה כמו קרן פרייבט אקוויטי. קרנות אלו הינן קרנות פרטיות שאינן  נסחרות בבורסה, במרבית הפעמים זמן ההשקעה בהן נע בין שש עד עשר שנים וכל קרן בוחרת את התחום בו היא רוצה להשקיע. קיימות קרנות המתמחות בהשקעות רגע לפני ”אקזיט” של חברות הייטק, ישנן קרנות הרוכשות חברות לשם הבראה ועוד.

 

קרנות תשתיות 

סוג נוסף של השקעה אלטרנטיבית לשוק ההון הקלאסי הוא קרן תשתיות. בדרך כלל התנודות של הבורסה אינן משפיעות על השקעות מסוג זה וגם כאשר הבורסה תהיה במשבר, השקעות אלה לרוב לא יושפעו מכך. מדובר בדרך כלל בהשקעות לטווחים ארוכים כך שהכסף שמושקע לא יהיה נזיל בכל רגע נתון. ניתן להשקיע בתשתיות במגוון מדינות ובאמצעות אפיקי השקעה שונים.
חלופה נוספת לשוקי ההון הקלאסיים היא קרנות תשתית. באופן כללי, תנודות בבורסה אינן משפיעות על סוג זה של השקעה, וגם כאשר יש משבר בבורסה, השקעות אלו לא יושפעו. לרוב מדובר בהשקעות לטווח ארוך, כך שהכסף המושקע אינו נזיל בכל רגע נתון. ניתן להשקיע בתשתיות במספר מדינות דרך אפיקי השקעה שונים.

הלוואות חברתיות

השקעה אלטרנטיבית נוספת שהפכה פופולרית בשנים האחרונות היא הלוואות חברתיות. להלוואות אלו יש מגוון תוכניות בהן אתה משקיע במרדף אחר ריביות משתלמות, ובמודל זה, המלווה הוא למעשה המשקיע. היכולת להבטיח תשואות טובות תלויה בהוצאת גופים פיננסיים מהתהליך ופיזור ההשקעה על פני לווים רבים והפחתת הסיכון לאי-תשלום.

השקעות אלטרנטיביות בעתיד ובתכנים

זמן מסך שווה לא מעט כסף, כאשר המשפיעים לעלות זמן שכזה משלבים את השעות, הערוץ ועוד מאפיינים אחרים. עם זאת בכדי להפיק תכנים לערוץ הטלוויזיה ישנן קרנות חוב, אשר מעניקות ליוצרים ומפיקים הלוואות בכדי להפוך את הרעיוניות והחלומות אל זמן מסך אמיתי וסחיר. השקעות שכאלו נעשות בעיקר בתוכן בינלאומי, כאשר גובה ההשפעה שבהן יכול לנוע בין נותני חסות ועד למעורבות מלאה באופי ההפקה, ההפצה, זכויות יוצרים של ההפקה ועוד. כמו כן השקעה נוספת ולא פחות בעלת השפעה היא השקעה בחברות טכנולוגיה וסטארט אפ. 
כיום קיימות לא מעט קרנות וגופים מוסדיים אשר מבקשים לבצע השקעות בחברות טכנולוגיה שונות, כאשר ההבדלים שביניהם נעים בעיקר בשלבי ההשקעה ובאופי ההשקעה. שכן קיימות השקעות המעניקות אחוזים משמעותיים מהמניות לחברי הקרן, אך ישנן קרנות אשר יכללו בהשקעה שלהן גם ייעוץ והכוונה עבור החברה כמו גיוס לקוחות, בחירת תשתיות ועוד מגוון סוגים של מעטפות אשר יוכלו להוביל את החברה הנפקה ולתשואה מכובדת. 

 

למה להשקיע דווקא דרך iFunds?

iFunds הינה בבעלות אלטשולר שחם ומנהלי החברה, אשר להם ניסיון רב שנים בשוק ההון על כל נגזרותיו.
צוות iFunds מחויב לכיתוב תחת הלוגו של אלטשולר שחם “לחדש, לשנות להצליח”: אנחנו מחויבים להוביל בחדשנות בתחום האלטרנטיבי, לשנות את הפרדיגמה הקיימת ולהצליח לשרת יועצים פיננסים ואת הלקוחות שלהם בצורה שישיגו את המטרות הכלכליות ארוכות הטווח שלהם. 

צוות החברה

דני צוקרמן – שותף מנהל

דני הינו משקיע, יזם ובעל ניסיון רב בניהול בתחום הפיננסי. בין השאר היה דני חבר דירקטוריון בהרבה מחברות קבוצת אלטשולר שחם, הוא היה יו”ר חברת קרנות הנאמנות וניהול תיקים ומנכ”ל ג’נריקס תוכנה.

 

לימור אופז-רצון, עו”ד-רו”ח – Managing Diretor

לימור היתה בעברה רגולטורית המפקחת על פעילותו של שוק ההון, וכך צברה ניסיון רב שנים בעולמות הפיננסים. לימור ניהלה את יחידת המחקר של דיקלה   -חברה לניהול קרנות נאמנות, הקימה את מערך הייעוץ הפנסיוני של הבנק הבינלאומי, פיקחה על הייעוץ בבנקים ועוד.

משה וינטגרטן – יו”ר פעיל

משה נמנה מבין שותפים ומייסדי חברת אלטשולר שחם גלובל, ובעברו החזיק במספר משרות בכירות ותפקידי דירקטוריון בחברות ותאגידים מתחום הפיננסיים גם בישראל וגם בחברות בינלאומיות ברחבי העולם.

רפי דורסט – דירקטור
הדירקטור של החברה רפי דורסט מחזיק מעל לעשרים שנות ניסיון בתפקידים פיננסים מגוונים, כשהוא משמש גם כנציג של  Rosario Capital וגם לוקח חלק משמעותי ביזום וניהול שותפויות בינלאומיות של אלטשולר שחם. רפי היה בעברו גם שותף בכיר במשרד רואי חשבון וגם ביצע כמה תפקידים בכירים במשרד האוצר. 

 

לסיכום

אחת המילים הכי נפוצות במאה העשרים והאחת היא ככל הנראה ”אלטרנטיבית”, המילה שנוגעת כמעט לכל סקטור ותעשייה נעה לה החל מתעשיית הדלק, אשר מבקשת למצוא אנרגיה אלטרנטיבית וברת קיימא שאיננה גורמת לזיהום, ועד לתחום ההשקעות בו המילה בהחלט מככבת בפיהם של כלכלנים, של מנהלי השקעות ועוד.  
אבל השקעות אלו מתחלקות בין מספר סוגים שונים של השקעות, כאשר כל אחת מהן מתייחסת אל תעשיות חזקות ומובילות אשר טומנות בחובן לא רק את הסיכוי המנצנץ לרווחים חדשים אלא גם ליצירת עתיד טוב יותר. עם זאת בבחירה בהשקעות אלטרנטיביות, חשוב להכיר את תנאי ההשקעה, יכולות נזילות, תנאי כניסה ועוד מנעד פרמטרים חשובים עליהם דיברנו.
פנו אלינו וצוות היועצים שלנו ישמח לסייע לכם בהשקעה האלטרטיבית הראשונה שלכם.
לפרטים נוספים צרו קשר

שאלות נפוצות

השקעות פרטיות וממשלתיות, קרנות גידור וקרנות פרטיות, קרנות תשתית, הלוואות חברתיות ועוד!

iFunds הינה בבעלות אלטשולר שחם ומנהלי החברה, אשר להם ניסיון רב שנים בשוק ההון על כל נגזרותיו.