משקיע כשיר

 

משקיע כשיר
משקיע כשיר

 

עולם ההשקעות גדוש בחוקים והגדרות שונות, כאלו אשר אמורות להגן לא רק על המשקיעים באשר הם אלא גם על חברות ההשקעה שונות. לכן אחת התקנות או ההגדרות הפופולריות איתה ייפגשו לא מעט מהמשקיעים תהיה הגדרה של ”משקיע כשיר”. הגדרה זו אשר נקבעה על ידי הרשות לניירות ערך, מבקשת לסווג את המשקיעים עבור השקעות המיועדות עבור גופים מסודיים. הגדרה שכזו מבקשת להכיר ביכולותיו הפיננסיות של המשקיע לצד יכולת נזילות ועוד פרמטרים נוספים. הגדרה זו נעה על פני שלושה מבחנים, כאשר בכל אחד מהם ייבחנו לא רק שווי ההכנסות של המשקיע אלא גם את שוויו

מי הוא משקיע כשיר?

ההגדרה של משקיע כשיר חוקקה בחוק עוד בשנת 1968, והיא ביקשה להכיר בהבדל שבין יועץ השקעות המנהל את תיקי ההשקעות לבין הלקוח, המבקש לבצע השקעות שונות. אך ההגדרה הזו עברה עוד מספר גלגולים עם תיקונים לחוק שנעשו בשנת 1995, כאשר במרץ של שנת 2016 החוק כלל רק קריטריונים פיננסים מהלקוחות פוטנציאלים והסיר דרישות למיניהן כמו מספר עסקאות שנעשו בעבר, מומחיות בשוק ההון (שכלל גם מבחן) ועוד. כיום ההגדרה למשקיע כשיר תתבסס על יכולותיו הפיננסיות של המשקיע ובמידה ואכן יעמוד באותן הגדרות(עליהן נרחיב בהמשך), הוא יוחרג מספירת 35 המשקיעים בפנייה לגיוס כספי ציבור וייחשפו בפניו השקעות ללא כל צורך בתשקיף וללא מגבלת ניצעים. 

כיצד מוגדר משקיע כשיר?

ההגדרה של משקיע כשיר כמו שציינו כבר אינה דורשת עמידה במבחני ידע או במספר העסקאות בהם לקח חלק המשקיע, אלא דורשת עמידה בשלושה מבחנים. המבחן הראשון הוא שווי הנכסים של המשקיע הכשיר כאשר מבחן זה יאמוד את שווי נכסיו של המשקיע, אשר אמורים לעמוד בכ-8.1 מיליון שקלים. חשוב לזכור כי הנכסים אלו אינם כוללים ביטוחי מנהלים, נכסי נדל”ן או קרנות פנסיה

עד שנת 2016 סף שווי הנכסים עמד על כ-12 מיליון שקלים, אך כיום הוא ירד ואליו הצטרף מבחן נוסף והוא גובה ההכנסה. מבחן זה משלב בתוכו את סך ההכנסות האישיות או המשפחתיות של המשקיע, כאשר הכנסה אישית אמורה להגיע עד לכדי 1.2 מיליון שקלים ואילו הכנסה משפחתית תעמוד על כ1.8 מיליון. 

לצידו של מבחן זה קיים גם מבחן משולב, המבקש לבחון את יכולותיה של חברה או משקיע ככשירים ללא הפרדה בין הכנסה האישית לבין ההכנסה המשפחתית. מבחן שכזה דורש נכסים בשווי של חמישה מיליון שקלים, לצד הכנסה משפחתית בהיקף של תשע מאות אלף שקלים או כשש מאות אלף שקלים. 

ממה נהנה משקיע כשיר?

לאחר סבב הגדרות ובדיקות שונות במידה ואכן משקיע יקבל את המעמד של משקיע ”כשיר”, הוא ייחשף אל מנעד עצום של מידע והזדמנויות פיננסיות שמרביתן אינן חשופות לציבור. בין אם מדובר בהנפקות פרטיות של חברות שונות, בקבלת מידע בנוגע לתוכניות עסקיות, תשואות עבר וכמובן תחזית לתשואות עתידיות. הגדרה שכזו תאפשר בין היתר חשיפה אל מנעד עצום של השקעות שונות, גם בצורה פרטית וגם דרך חברות השקעות כאלו ואחרות. 

מבין ההשקעות הפופולריות אליהן ייחשפו משקיעים כשירים יהיו קרנות ריט, המציעות השקעות נדל”ן מגוונות ובפיזור כסף בצורה מאוזנת. השקעות בתשתיות ברחבי העולם, השקעות בסקטורים מעולם המדיה והבידור ועד להשקעות אנרגיה עתידיות ואף להשקעות סטראט-אפ מקומיים ובינלאומיים. השקעות אלו דורשות עמידה פיננסית גבוה למדי, לכן הרשות לניירות ערך וגם המחוקק החליטו על מגבלות וחסמים שיוכלו להגן גם על החברות ובאותה הנשימה גם על המשקיעים אשר עלולים לחוות הפסדים משמעותיים במקרה של התנהלות לא נכונה. 

לפרטים נוספים צרו קשר

שאלות נפוצות

מה משמעות המונח משקיע כשיר?

משקיע כשיר הוא משקיע המכיר בכלי השקעה ספציפי של תוכניות השקעה והשקעות פנסיוניות בלבד, ולא נדרש לו לעמוד במגבלות השקעת הכספים המוטלות על משקיעים רגילים.

מהם היתרונות של משקיע כשיר?

היתרון העיקרי הוא האפשרות להשקיע סכומים גבוהים יותר מבלי להיות חייב לעמוד במגבלות ההשקעה המוטלות על משקיעים רגילים. כמו כן, תוכניות השקעה כשיר מציעות גם יתרונות מספריים אחרים, כגון עלות נמוכה יחסית לתועלת משוערת, אפשרות להשקיע במניות, תעודות סל, קרנות נאמנות

מה החסרונות של משקיע כשיר?

החסרון העיקרי הוא המגבלה שלא ניתן להשקיע בכל כלי השקעה שקיים, אלא רק בכלי השקעה ספציפיים שהוצעו על ידי גופי התמיכה במסגרת תוכניות השקעה כשיר. כמו כן, יתכן גם שתוכניות השקעה כשיר יכולות להיות פחות גמישות מת

מהם כלי השקעה שהמשקיעים כשיר יכולים להשתמש בהם?

כלי השקעה שהמשקיעים כשיר יכולים להשתמש בהם כוללים תוכניות השקעה והשקעות פנסיוניות שקיבלו אישור מרשויות המוסמכות לכך.